Syndrom vyhoření není černobílý
Každý jsme jiný, každý máme jinou odolnost vůči stresu, a tak i výsledný syndrom vyhoření může u každého z nás vypadat JINAK. Na základě toho se může lišit i radikálnost změn v případě, že vyhoříme (např. zda úplně změníme zaměstnání či si pouze vezmeme měsíční dovolenou).
Pojďme si to ukázat na příkladu
Představ si, že jsi svíčka, která na začátku plápolá, jak jen může. Postupně se ale plamen zmenšuje a zmenšuje, až plně vyhasíná. Stejně tak se každý z nás pohybuje na spektru od plného zapálení až po úplně vyhasnutí.
každá svíčka jednou vyhoří. lidé to tak mít nemusí, pokud se dobře starají o své “zdroje”.
Co dělat, když jsme vyhořeli?
ŘEKNi SI O POMOCT
Neboj se o tom, jak se cítíš, mluvit. Je důležité říct si o pomoc, ať už od přátel, rodiny, či odborníka.
ZHODNOŤ SITUACI
Zhodnoť, jaké jsou tvoje možnosti v rámci aktuálního zaměstnání nebo jiné aktivity, se kterou se u tebe vyhoření pojí. Jelikož vyhoření je rámováno právě danou aktivitou, je potřeba se zaměřit právě na ni.
V rámci zhodnocení si udělej 6-minutový test rizika vzniku syndromu vyhoření
neboj se o svém aktuálním stavu mluvit
V drtivé většině případů je náš strach z “nepřijetí” iracionální a kolegové i šéfové často dokážou naši situaci pochopit.
pobav se se šéfem
Jak by se dala náplň práce upravit, aby byla zvládnutelná i dlouhodobě? Dá se pracovní doba nebo úvazek nějak zkrátit? Můžeš čerpat více home office? Je možné nabrat dalšího kolegu, který by vyvážil podstav týmu?
DOMLUV SE S KOLEGY
Mohou ti s úkoly nějak pomoct kolegové? Mohli byste si práci lépe rozdělit?
ZKUS UPRAVIT PRACOVNÍ REŽIM
Je reálné nepracovat po večerech a o víkendech? Může být tvoje pracovní doma “flexibilnější” než doteď?
prodiskutuj možnost dovolené
Můžeš si vzít kratší nebo delší dovolenou? Je nějaká možnost pro “sabbatical leave” (delší pauza od práce), po kterém s tebou zaměstnavatel bude stále počítat?
Udělej nezbytné změny
Pokud to i po zhodnocení aktuálního stavu v současném zaměstnání “nevypadá dobře”, zkus se poohlédnout po jiném. Nemá smysl zůstávat někde, kde se budeš jen trápit.
Cestou může být nejen změna zaměstnavatele, ale i změna oboru. Pomoct ti k tomu mohou i různé formy rekvalifikace a vzdělávání.
Dej tomu čas a pozoruj
Pokud to jde, vezmi si nějaký čas off, pořádně si odpočiň a nesnaž se zotavení uspěchat. Každý jsme individuální, a tak i čas, který na regeneraci potřebujeme, může být u každého z nás odlišný.
Nedostane. Podle studie s 786 pracovníky, kteří prošli vyhořením, byla průměrná doba pracovní neschopnosti z důvodu vyhoření 7,5 měsíce. Kvalitní návrat do práce ovlivňovaly faktory jako práce u nového zaměstnavatele, podpůrná supervize či závažnost zbývajících příznaků vyhoření.
Chovej se k sobě laskavě a vlídně
Život je jako horská dráha, někdy jsme nahoře a někdy dole. Je v pořádku se občas cítit “na nic”, není to známka slabosti.
Pokud to trvá delší dobu, je také v pořádku vyhledat odbornou pomoc.
I po vyhoření můžeš znovu vzplanout
Zkušenost říká, že není příliš dobré skočit do všech aktivit znovu “po hlavě” a nasadit tempo, jaké jsme drželi před vyhořením.
Začni pomalými krůčky a ani při “rozjezdu” nezapomínej odpočívat a regenerovat.
Jak se s tím poprali naši ambasadoři?
Aleš cibulka
moderátor, spisovatel, publicista
Když mi bylo úplně nejhůř a ze dne na den jsem doslova „padnul na hubu“, v první řadě mi pomohl můj manžel. Pro něj to bylo asi nejsložitější. A hned v druhé řadě psychiatr. Má rada je jasná, nebuďte na to sami, protože sami to prostě nezvládnete. Důležité je domácí zázemí, odborník a v začátku pochopitelně i medikamenty.
Když mi bylo úplně nejhůř a ze
dne na den jsem doslova
„padnul na hubu“, v první řadě mi
pomohl můj manžel. Pro něj to bylo asi nejsložitější. A hned v druhé řadě psychiatr. Má rada je jasná, nebuďte na to sami, protože sami to prostě nezvládnete. Důležité je domácí zázemí, odborník a v začátku pochopitelně i medikamenty.
MICHAELA ŠRÁMOVÁ
projektová manažerka & koučka
V roce 2022 jsem vyhořela. Byla jsem tenkrát v toxickém
vztahu a na manažerské pozici ve velmi soutěživém a ambiciozním pracovním prostředí IT poradenství. Vyhořením jsem si přenastavila své životní hodnoty a momentálně se věnuji energy koučinku a projektovému řízení. Z vyhoření mi pomohla především podpora přátel, rodiny a kolegů, meditační techniky, dlouhý odpočinek a taky moře.
V roce 2022 jsem vyhořela.
Byla jsem tenkrát v toxickém
vztahu a na manažerské pozici
ve velmi soutěživém a ambiciozním pracovním prostředí IT poradenství. Vyhořením jsem si přenastavila své životní hodnoty a momentálně se věnuji energy koučinku a projektovému řízení. Z vyhoření mi pomohla především podpora přátel, rodiny a kolegů, meditační techniky, dlouhý odpočinek a taky moře.
TOMÁŠ ARSOV
kadeřník
Vyhořel jsem před pár lety, příznaky byly naléhavé a dost děsivé. Důležitá pro mě byla medikace, v některých případech se bez ní nedá obejít. Také jsem se bez výhrad řídil radami lékařů. Velmi důležitým pro mě bylo pravidlo 3×8, podle kterého jsem rozděloval svůj den: 8 hodin spánku, 8 hodin práce, 8 hodin pro sebe či na odpočinek.
Vyhořel jsem před pár lety,
příznaky byly naléhavé a dost
děsivé. Důležitá pro mě byla medikace, v některých případech se bez ní nedá obejít. Také jsem se bez výhrad řídil radami lékařů. Velmi důležitým pro mě bylo pravidlo 3×8, podle kterého jsem rozděloval svůj den: 8 hodin spánku, 8 hodin práce, 8 hodin pro sebe či na odpočinek.
Kde sehnat odbornou pomoc?
Pokud je toho na tebe moc, nebuď jako téměř každý 2. zaměstnanec, který se zdráhá chopení se záchranného lana a vyhledej pomoc.
Vypracovali jsme jednoduchou mapku dostupné pomoci, jak s vyhořením bojovat.
STATISTIKY UKAZUJÍ, ŽE AŽ 60 % ZAMĚSTNANCŮ ODBORNOU POMOC NEVYHLEDÁ. DŮVODY JSOU RŮZNÉ.