Zpět na všechny články

Proč žít na třech nohou?

Snad všichni chceme v životě najít balac. Vyvážit naši pomyslnou trojnožku duševního zdraví a její pracovní, vztahovou a osobní nohu. O tom, jak na to, mluvily hostky další debatní akce Nevyhasni. 

U truhlářů platí, že nejstabilnějším kusem nábytku je trojnožka. Když jedna noha vypoví službu, stolička se začne naklánět, a když nefunguje ani druhá, spadne. Takové tři pomyslné nohy máme i v životě – profesní, vztahovou a osobní. A právě trojnožce duševního zdraví byla věnována další akce, která se konala 24. října ve WorkLounge. Pozvání do debaty, kterou moderoval Martin Vasquez, přijaly „Psycholožky v županu“ Tereza Beníčková a Karolína Peruth, Barbora Riedl Černíková a Kateřina Cabalková

Vyhořet můžeme i u ping-pongu

Jako první se o své zkušenosti a rady podělily Tereza Beníčková a Karolína Peruth, které tvoří podcast Psycholožky v županu a napsaly také stejnojmennou knihu. Ve svém příspěvku se věnovaly osobní noze, se kterou souvisí vnímání sebe sama a svých potřeb, volný čas a koníčky. V první řadě doporučují zařazovat v průběhu dne aspoň krátké odpočinkové aktivity – udělejte si pauzu na kávu, projděte se z práce domů pěšky, pusťte si písničku… Tolik lidí si to neuvědomuje, ale vyhořet můžete i při volnočasových aktivitách. Na to upozornila i Karolína: „Můžeme vyhořet v tolika oblastech, že člověk pomalu vyhoří i v seberozvoji. Existuje rodičovské vyhoření, vyhoření v práci i v koníčcích.“ 

Pokud máte problém vědomě zpomalit, plánujte si odpočinek do kalendáře, vytvořte si pravidelné rituály. Je důležité, aby vás koníček naplňoval. „Pokud si je ubíráme nebo si je přestáváme užívat, je to indikátor vyhoření. Zamyslete se i nad dalšími oblastmi života. Pokud má člověk zrovna větší problémy například ve vztahu, klesne mu prožitek i v koníčku,“ řekla Karolína a také poznamenala, že je důležité mít čas na těšení. „Existují výzkumy, ze kterých vyplývá, že když se těšíme na dovolenou nebo ji plánujeme, máme velmi podobné prožitky štěstí a pohody, jako když jsme přímo na dovolené.“

Bez práce nejsou koláče. Bez energie je ale neupečete

Pracovní noha obsahuje veškeré pracovní radosti, strasti a stresy. O tom, co její stabilitu podporuje a co na ni naopak útočí, mluvila psycholožka a body-psychoterapeutka Barbora Riedl Černíková. Hodně klientů k Báře chodí se znalostí svého problému, mají odpovědi na její otázky, ale jsou odpojeni od svého těla. V souvislosti s tím poukázala na to, že se od dětství postupně odnaučujeme sami sebe vnímat, odpojujeme se od sebe. Je potřeba sebe a své potřeby poznávat a umět je vyslovit, být v kontaktu sami se sebou, ale i s ostatními lidmi, a věnovat se seberegulaci – pracovat s nervovým systémem a umět se zklidnit. Bára představila různé uklidňující techniky. Může pomoci třeba to, že se zaměříte na své okolí a hledáte v něm například deset kulatých předmětů. Přímo na akci jsme se společně uzemnili. 

Honíte se za výkonem? Bojíte se selhání v kariéře nebo při jejím výběru? „Dlouhodobě je to funkční mechanismus. Díky tomu, že máme velký motor, dostaneme se třeba na špičkovou vysokou školu, získáme super práci, ve které nás možná i brzo povýší. V nějaký moment ale nastane zlom. Přestává to být funkční. Je to na dlouhodobou koučovací, spíše psychoterapeutickou, práci. Zjišťujte, čí hlas vám říká, že musíte být v práci dlouho, odkud pramení, že je tohle tak důležité. Ptejte se, co se stane a jak se budete cítit, když něco neuděláte.“ Pokud jste vyhořelí z práce, změna prostředí a týmu může samozřejmě pomoci, ale je potřeba přenastavit i myšlení a vztah k práci. „Pokud s tím nic neuděláme v rámci svého chování a změníme pouze práci, tak se většinou stane to, že v té další vyhoříme znova, a ještě rychleji,“ uzavřela tímto důležitým bodem svou část. 

Foto: Mikoláš Voborský

Věrnost partnerovi i svým potřebám, hodnotám a hranicím

Do třetice vystoupila terapeutka Kateřina Cabalková z Institutu Moderní láska, se kterou jsme se podívali na to, jak pečovat o vztahy, jak je budovat a jaké nástrahy na nás mohou v této oblasti číhat. Nejprve poukázala na důležitost všímavosti. Pěstujte si ji (i když je to v dnešní době náročnější). Klíčové v péči o vztahovou nohu je sebepoznání, vědomí si toho, jaké jsou vaše potřeby, hodnoty a hranice. Buďte jim věrní. Další důležitou dovedností je komunikace nepohodlí. „Většinou se nám stává, že rádi povídáme o tom, co je dobré, ale hůř se nám konstruktivně baví o nepříjemných věcech. Je to dovednost – učíme se být zranitelní, říct si o pomoc, vyjádřit, co nám ve vztahu chybí.“ 

Posilujte otevřenou komunikaci ve vztahu a dořešujte problémy, které vyvstanou. Možná to znáte – postupně se to nakupí, což vede k tomu, že něco (respektive někdo) bouchne, nebo k úplnému rozpadu vztahu. Kateřina mluvila také o práci s vinou. Někdy se můžete cítit jako nedostateční, dáváte si něco za vinu. Zamýšlejte se ale nad tím, zda je vina oprávněná, obvykle totiž nenesete vinu za to, jak se cítí druzí. 

Také jste slyšeli, že je potřeba mít dostatečně rád sám sebe, aby mohl člověk přijímat lásku od druhých? Katka říká, že sebeláska je důležitá, ale zároveň by byla škoda se ochudit o vztah. „I vedle toho druhého můžete růst.“ 

Ještě jednou děkujeme všem zúčastněným! Velké díky patří WorkLounge za poskytnutí prostor. Budeme se těšit zase příště! Neváhejte se začíst do dalších článků na blogu a aby vám neunikly další akce, jiné novinky a další inspirativní obsah, sledujte Nevyhasni na sociálních sítích.