Zpět na všechny články

Touha po spokojenějším životě propojila účastníky akce o duševním zdraví

Když zrovna nepořádáme vlastní eventy či workshopy, občas zavítáme na akce jiných organizací a projektů, které přispívají k osvětě v oblasti duševního zdraví. Jedno listopadové nedělní odpoledne jsme strávili na setkání projektu Anhelo, kde mimo jiné vystoupila i spoluzakladatelka Nevyhasni Barča.

S touhou realizovat všechny své sny, měnit svět k lepšímu, angažovat se a šířit kolem sebe dobro založily právničky Michaela Skřivánková a Kateřina Nováková projekt Anhelo. V rámci projektu tvoří podcast POV, kde si povídají s odborníky a inspirativními hosty, kteří pomocí sdílení svého životního příběhu a aktivit mohou inspirovat i vás na cestě k sebepoznání a stabilnějšímu životu. Do jedné z epizod přijali pozvání i David Fiedler a Barča Hailandová.

Zastavení a inspirace

V neděli 10. listopadu holky uspořádali svou první akci zaměřenou na duševní zdraví. Konala se v byznys hubu Opero kousek od Staroměstského náměstí. Účastníci se hned po příchodu mohli pustit do neformálního seznamování, ke kterému je pošťouchlo bingo, při kterém se ostatních ptali na jejich přání, za co se v poslední době pochválili apod. Před inspirativními přednáškami jsme se ještě zklidnili a obrátili pozornost k sobě díky meditaci vedené Alenou Rubešovou

Následně vystoupila koučka a majitelka marketingové agentury Tereza Čierníková, která mluvila o důležitosti osobního nastavení. Připomněla nám, jak si i z objektivně negativní situace můžeme vzít něco dobrého a jak si udržovat pozitivní myšlení. To, že ráno cestou do práce nebo do školy šlápnete do h*vna, vám ještě nemusí zničit celý den. „Toužíme po velkých kvantových skocích, ale neuvědomujeme si, že naše dny se skládají z malých kroků. Buďme na sebe hodnější a nenastavujme si příliš vysokou laťku, u které máme tendenci ji ještě zvyšovat. Co kdybychom měli těch latěk víc menších? Každý krok, každý den se počítá.“ 

Work-life balance, buzzword dnešní doby

O tom, jakou roli v našem životě hraje práce, mluvila Bára Hailandová. Nejen, že v práci trávíme čas k ní vyhrazený, ale často se jí zabýváme (minimálně v naší hlavě) i ve volném čase. „To, jak se cítíme v práci, dost ovlivňuje to, jak se cítíme i mimo ni,“ řekla a nabourala smysl často zmiňovaného work-life balance. Nemáme na jedné straně práci a na druhé život. Práce, která je jeho přirozenou součástí, nás může bavit. Je potřeba hledat celkový životní balanc. 

Autor: Tomáš Karlík

Pocity, podpora a prevence

Psycholožka a terapeutka Karolína Spilková, která působí v institutu Jak na duši a spolupracuje i s Nevyhasni, se zaměřila na vztahy, proč jsou důležité a jak k nim přistupovat. O citlivosti mluvila Alena Wehle, zážitková pedagožka, terapeutka, tvůrkyně blogu a instagramového profilu @jsem_citlivka a autorka knihy Citlivka. Sdílela, proč je důležité prožívání a uvědomování si toho, co zrovna cítíme, a jak je naslouchání svým pocitům klíčové pro náš život.

O svou osobní zkušenost s úzkostmi a panickými atakami se podělila studentka psychologie Kristína Tomanková, která se duševnímu zdraví a destigmatizaci tohoto tématu věnuje na instagramovém profilu @byt.sebou. „Velmi mi pomohla terapie a podpora rodičů a přátel. Je důležité vyhledat pomoc a nezůstávat na svůj problém sám. Také mi pomohlo dopřát si čas a edukovat se. Dva roky zpátky jsem si řekla, že už mi úzkosti neznepříjemňují život. Jedenáct let jsem na sobě musela aktivně pracovat.“

Jak můžeme o své duševní zdraví pečovat? Na tuhle otázku se snažila odpovědět Nikol Fojtů, studentka psychologie, koučka a autorka instagramového profilu @psychokoutek. „Nehledejte v prevenci složitosti.“ Každodenní drobnosti a menší kroky jsou důležité i v prevenci.

Svoboda a zodpovědnost

Po občerstvovací pauze následovala debata o svobodě a zodpovědnosti, ve které zasedly všechny vystupující řečnice. Svoboda nám dává možnosti volby a při rozhodování na scénu přichází i zodpovědnost. Zamyslete se – jak moc se rozhodujete sami za sebe, na základě toho, co je dobré pro vás? „Každý den žijeme nějaké své role, často se rozhodujeme podle vnější zodpovědnosti, na základě toho, co by se mělo. Pod tlakem společenské zodpovědnosti se přestáváme ptát, co bychom chtěli my sami. Svoboda a zodpovědnost jsou protkané nádoby. Abychom udělali svobodnou volbu, musíme zároveň převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Nezapomínejme na to, že záleží i na nás. Je velký rozdíl mezi chtít, muset a měl bych,“  řekla Tereza Čierníková. 

Zaznělo také to, že odpovědnost si často uvědomujeme až v momentě, kdy čelíme následkům, a to je problematické. Svobodně děláme, co chceme, ale někdy nás to může pohltit natolik, že upozadíme své zdraví a psychickou pohodu. Potkali jsme se už s hodně vyhořelými lidmi, kteří říkali, že je jejich práce bavila… „Také se setkávám s tím, že ve firmách zaměstnanci požadují větší svobodu, ale nedochází jim, že s tím jde ruku v ruce větší zodpovědnost,“  poznamenala Bára. Míra pocitu svobody, určité zahlcenosti a tlaku zodpovědnosti a norem je samozřejmě individuální. S tím souvisí i nastavování hranic a energy management. „Udělejte si čistku. Zamyslete se, kde můžete aspoň trochu vydechnout, a jak naopak najít něco, z čeho energii získáte, co vám pomůže zahlcenost zvládat,“ dodala Tereza.

Krása a síla propojování

Další část programu byla věnována networkingu. Aby se přítomní mohli lépe a snadněji seznámit, získali nejprve různé komunikační tipy od Aleny Rubešové a Tomáše Řezníčka, který učí, jak efektivně networkovat, a pořádá Networ-Kingové akce. Následoval samotný networking, nejdříve řízený, kdy se každý v jednotlivých skupinách představoval v limitovaném čase. Mnozí se otrkali a chtěli další účastníky poznávat o něco déle, takže se v debatách pokračovalo i po skončení oficiálního programu. 

Míše a Kátě z projektu Anhelo děkujeme za pozvání a budeme se těšit třeba zase příště na další akci.