Mindfulness, neboli plné uvědomění, je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje tady, v přítomném okamžiku. S nacvičováním této techniky často pomáhají svým klientům terapeuté, ale její využití by rozhodně nemělo zůstat v uzavřené místnosti. Když se vám totiž podaří mindfulness alespoň částečně aplikovat do vašeho běžného dne, může to vaší zatížené mysli velmi prospět.
Mindfulness bychom mohli přeložit jako vnímavost, obezřetnost nebo vědomí sami sebe. Učí nás dívat se okolo, vnímat své tělo a oprostit se od svých (hlavně) negativních pocitů. Jeho hlavní výhodou je to, že nám zásadně pomáhá zvládat stres, úzkost a všechny negativní myšlenky s tím spojené. Občas jsme totiž ve svých myšlenkách doslova uvěznění – přemýšlíme o tom, co musíme udělat, co všechno nás ještě čeká, co nás trápí, co se nám stalo a zapomínáme prožívat chvíle a okamžiky v čase, kdy jsme jejich součástí.
Prožívání přítomnosti je pro mnohé z nás velmi komplikovanou záležitostí. Dost často si jednoduše nemůžeme dovolit vypnout a přestat se soustředit na všechny naše povinnosti a starosti. Mindfulness není o tom, odejít do lesa a objímat stromy. Je o tom, soustředit se na chvíli na přítomný okamžik a nechat svoji hlavu odpočinout.
Dechová cvičení a vizualizace: Výtah a plavání pod vodou
Přestože je mindfulness hojně využíváno především psychology a terapeuty, místo bychom si pro něj měli najít i bez nich. V tomto článku jsme si pro vás připravili hned několik metod, které hravě zvládnete sami.
Častými metodami mindfulness jsou dechová cvičení, která když se provádí správně pomáhají uvolnit nejen naši mysl, ale i tělo. Při dechových cvičeních bychom měli být vždy narovnaní, nebo v poloze ležmo. Nádechy by měly být vždy kratší než výdechy – při velké stresové zátěži, nebo návalu paniky, máme často tendence dýchat rychleji a protahovat nádechy. Naše tělo má pak pocit, že se dusí. V takové chvíli je nejlepší se narovnat a pokusit se dech zklidnit.
Při mindfulness cvičeních může dost pomoci i vizualizace. Například při zmíněných dechových cvičeních si můžeme představit, že se potápíme a vyplouváme nad hladinu. Jak při tom dýcháme? Co cítíme? Jsme v moři nebo bazéně?
Další účinnou možností je aktivita „Výtah“, při které si představujeme, že jedeme ve výtahu. Když jsme v patře, nadechneme se – přibližně po dobu 3 vteřin. Když jedeme nahodu, tak vydechujeme – to by mělo trvat asi 6 vteřin. Vyjet můžeme třeba do čvtrtého patra, nebo dělat aktivitu tak dlouho, dokud se náš dech nezklidní.
Vizualizaci můžeme využít i jinak. Zkuste se třeba posadit, uvolnit se a myšlenkami se převést na místo, na kterém je vám dobře. Touhle aktivitou sice z přítomného okamžíku utíkáte, ale s cílem uklidnit a uvolnit, nebo dokonce přečkat nějakou těžší chvíli.
Metody zaměřené na naše smysly
Mindfulness je do velké míry o soustředění pozornosti na nějaký objekt, nebo na nás samotné. Odrazem toho je například metoda 5-4-3-2-1, kdy se máte rozhlédnout kolem sebe a najít:
- 5 věcí, které vidíte
- 4 věci, kterých se můžete dotknout
- 3 věci, které slyšíte
- 2 věci, které cítíte
- 1 věc, kterou můžete ochutnat
Je pro vás tato metoda příliš komplikovaná? Nevadí. Zkuste se zaměřit na jeden ze svých smyslů. Když si vyberete zrak, zkuste ve svém okolí najít všechny barvy. Nebo všechny věci jedné barvy. To samé pak můžete zkusit s hmatem a prozkoumat, jakou strukturu věci kolem vás mají, nebo s čichem a zkusit zavřít oči a identifikovat všechny vůně, které cítíte.
To nejdůležitější, co by si ale měl každý z mindfulness technik vzít, je vědomí toho, že se musíme každý den alespoň na chvíli zastavit a zkusit vnímat sebe a své okolí. Všechno se najednou zpomalí a budeme si tak moct na malý okamžik vydechnout. Uvidíte, že i pár vteřin vědomé pozornosti může transformovat celý váš den.
Na našich sociálních sítích už teď najdete několik dalších tipů na užitečné mindfulness techniky. Dejte nám vědět, které z nich nejlépe slouží vám.